top of page

01

Terapi nedir ?

Kişi rahatsız eden davranışların, kişinin İnançlarının, duygularının, ilişki problemlerinin ve somatik deneyimlerin yani bedensel tepkilerin terapistle ile buluşularak farkına varıldığı, düşünüldüğünü ve çözülmeye çalışıldığı bir süreçtir. 

Sık Sorulan Sorular

02

Sistemik bakış açısı nedir?

Kısaca bahsedecek olursak, sistemik bakış açısı kişiler arasındaki iletişime ve ilişkiye odaklanarak problemi anlamaya ve çözmeye odaklanır. Bireyler (aile üyeleri) kendi duygu ve düşüncelerini güvenli, yansız ve yargısız bir ortamda ifade ederler. 

03

Terapi süresi ne kadar?

Seanslar 50 dakika sürmektedir. İhtiyaç halinde ailelerle yapılan seanslar daha uzun sürebilir, bu gibi durumlarda terapist gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. 

04

Terapiye ne kadar devam etmek gerekir?

Terapinin uzunluğu her danışan için farklı olabilmektedir, bu sebeple süreç içinde daha belli olmaktadır. 

05

Çift terapisi sürecinde, partnerim olmadan terapistimle yalnız görüşmeler yapabilir miyim?

Terapi seanslarında her partner bireysel olarak çift terapisti ile bir kaç görüşme yapabilir. Seansların çoğu çiftin birlikte katılmasıyla devam etmektedir. Süreç içinde terapist bu konuda daha detaylı bilgi verebilir. 

06

Terapistim partnerimin tarafını tutar mı?

Çift terapisinde terapist, her iki partnere de eşit mesafe konumlanmaktadır. Terapinin amacı ‘haklı ya da haksızı’ bulmak değil, bireyleri, çifti ve ilişkilerini daha işlevsel bir hale getirmektir. 

07

Aile terapisinin amacı nedir?

Aileler farklı sebeplerle terapiye başvurdukları için aile terapisinin amacı ailelere göre şekillenebilmektedir. Genel olarak baktığımızda terapi sürecinin amaçlarından örnek verirsek, aile üyelerinin arasındaki ilişkiyi desteklemek ve ailenin işlevselliğini arttırmak olarak söylenebilir.

08

Aile terapisine bütün aile üyelerinin katılması zorunlu mu?

Aile terapisine her aile üyesinin katılması zorunlu değildir fakat çekirdek aile üyelerinin hepsinin seansa katılması aileyi bir bütün olarak görme konusunda, herkesin bakış açısını duyma konusunda desteklediği için süreci işleyişinde kıymetli bir yeri vardır

bottom of page